Benzínové motorové pily jsou při práci v lese i doma na zahradě velmi mocnými pomocníky. Silné motory a ostré řetězy vyžadují zvláštní pozor při zacházení s touto lesní technikou.
Co je dobré vědět
Benzínové motorové pily jsou při práci v lese i doma na zahradě velmi mocnými pomocníky. Silné motory a ostré řetězy vyžadují zvláštní pozor při zacházení s touto lesní technikou.
- Správné ochranné oblečení Předtím než začnete, musíte se ještě správně obléci. Ochrana pro hlavu, oči, uši, ruce, nohy a chodidla jsou doporučovány. Pro oblast hlavy se používá ochranná helma s průhledem a ochranou uší, která chrání před hlukem a padajícími větvemi a hoblinami. K tomu je nezbytné, při práci s motorovou pilou nosit ochranné kalhoty a boty.
- Správné startování benzínové motorové pily Při startování bude benzínová motorová pila postavena na zem a pevně držena ( lišta musí zůstat volná). Vypínač vedle zadní rukojeti je něco jako startér u auta. V poloze „I“ pracuje, v poloze“O“ (STOP) je pila vypnutá.
- Tak držte motorovou pilu správně Ruce uchopí držadlo tak, že palec jej stále svírá. Motorovou pilu držte neustále oběma rukama! Řetězová pila by měla být při řezání pokud možno podepírána(na kmeni nebo u zubového dorazu) Podepírání zvyšuje bezpečnost a ulehčuje práci.
- Ideální držení těla při řezání Základní postavení při řezání s řetězovou pilou by mělo být tak zvoleno, aby tělo nebylo otřesem či tahem vyvedeno z rovnováhy. Je třeba zaujmout pevný a bezpečný postoj s roztaženýma nohama a stát na pevném povrchu.Nepoužívejte řetězové pily ani na žebříkách, ani na stromech.
Péče: pravidelné dotahování, mazání a olejování motoru
Pravidelné dotažení je výjimečně důležité. Děje se tak pomocí šroubu napínání řetězu. Nedostatečné napnutí může vést k předčasnému opotřebení vodicí lišty nebo k častějšímu odpadnutí řetězu. Mimo to je také důležitý olej pro řetězy. Neboť řezat bez oleje by mohlo znamenat dřívější zničení lišt a řetězů, u benzínových řetězových pil nezaměňovat nádržku na olej s nádržkou na pohonnou hmotu. AL-KO řetězové pily mají částečně automatické mazání řetězu i ovladač, kterým můžete nastavit požadované množství oleje. Povinností je čištění motorových pil.
Pravidelné čištění řetězových pil od zaschlého a silného ušpinění -např.od pryskyřice je nezbytné. Sundejte řetěz pily a vyčistěte vaši pilu po každé práci. Zvláště důležitý je optimálně naostřený řetěz. To byste měli vyřešit sami jen tehdy, pokud jste se to naučili pod odborným vedením. U benzínových řetězových pil byste měli po každém použití vyčistit vzduchový filtr, olejovou přípojku, vodicí lišty a žebra válce motoru.Obecně platí: Jestliže je brán zřetel na údržbu v návodu na obsluhu, nemusíte si dělat starosti se stavem vaší řetězové pily.
Naše rada pro hobby lesníky: Udělejte si „řidičák“ na řetězovou pilu
Průkaz na řízení motorové pily je doklad o kvalifikaci pro všechny, kteří by sami chtěli řezat dřevo na otop a přirozeně pro všechny, kteří chtějí s pilou pracovat profesionálně. Obsahy a požadavky na výuku jsou stanoveny podle zákona úrazového pojištění. Takový kurz naleznete jednoduše ve vašem okolí, je např. nabízen Správou lesů či v marketech pro kutily.
Rozhovor s Reinerem Peschke
Muž a řetězová pila – spojení, které za všech okolností z každého kmene dřeva dokáže vytvořit požadovaný tvar! Nezáleží na tom, jestli se jedná o začátečníka nebo pokročilého, hobby či profi – rozsáhlá nabídka produktů , specialisty na zahradní techniku, a její produktová řada solo by AL-KO je zárukou perfektního zpracování řetězových pil. Mnohostranné spektrum výkonu s některými společnými znaky: Všechny pily zvládají nejvyšší nároky na kvalitu, co největší bezpečnost a ulehčují práci jednoduchým ovládáním. Povídali jsme si s expertem na řetězové pily a řezbářem Rainerem Peschke.
Byl by pro Vás myslitelný svět bez řetězových pil?
No, moje žena a moje dcera by tiše přikývly, pro lesníky by byla práce nepříjemnější, pro mě osobně by byl svět o kreativní nástroj chudší.
Akumulátorové, benzínové nebo elektrické řetězové pily: Která varianta je určena pro jaké použití?
Všechny tři typy pil mají své opodstatnění. Pro uživatele, který by chtěl jen občas na zahradě pořezat nějakou větev, by byla první volbou elektrická varianta s kabelem nebo akumulátorová – podle místních okolností. Naběhne ihned po roční pauze, měla by přinést při odpovídající kvalitě také dostatečný výkon a chránit životní prostředí. Když potřebujete řezat častěji, upřednostnil bych osobně benzínovou řetězovou pilu. Ty se vyrábí v mnoha různých provedeních pro každý požadavek. K vyřezávání používám momentálně jen benzínové pily, přičemž bych chtěl také vyzkoušet nějakou akumulátorovou pilu. S ní může člověk vytvářet přesné řezy a narozdíl od elektrických pil není pohyb s ní omezen kabelem.
Které řetězové pily doporučujete pro začátečníky?
Ambiciózním začátečníkům doporučuji nekupovat si hned extrémně silnou a těžkou pilu. Tím se člověk rychleji unaví a eventuálně ztratí brzy chuť do práce se dřevem. Solo by AL-KO měla v nabídce pily s dobrým poměrem ceny a očekávaného výkonu.
Jaká bezpečnostní opatření provádíte před prací s řetězovou pilou?
Před nastartováním pily je pro mě nezbytné vzít si svoje osobní ochranné oblečení. Ochranné kalhoty, vysoké boty, ochranu očí a sluchu si beru pokaždé. Při práci v lese je mimo jiné nutná helma. K tomu by měl být prozkoušen stav pily, speciálně řetězu a jeho napnutí. Také je poměrně důležité, aby bylo v přístroji dostatek řetězového oleje, jinak by se mohl řetěz přehřát a způsobit těžká poškození.
Jak pečujete o Vaši řetězovou pilu po práci?
Po práci by měla být pila odpovídajícím způsobem vyčištěna tak, že průtok oleje k řetězu je neustále zajištěn. Kombinace dřevěných hoblin a oleje neudělá dobře při delším nepoužívání a mohlo by způsobit poškození. Také by měla být zkontrolována naostřenost řetězu a poškození, aby člověk nezažil při příští práci s pilou nějaké nemilé překvapení.
Jaký druh řetězové pily užíváte pro uměleckou práci se dřevem?
Momentálně mám tři pily v užívání: Jednu ze série solo by AL-KO 651C pro hrubý řez i dvě modifikované solo by AL-KO 643IP s rozdílně dlouhými lištami pro jemnou práci. Ty lišty jsem získal jako příslušenství, jedná se přitom o carvingové kolejnice jednoho kanadského výrobce. Mají na špici malý rádius, což je pro přesnou práci velká výhoda. Řetězový pastorek jsem nahradil pastorkem ze solo by AL-KO 636, tak můžu používat jemný řetěz s 3/ 8 dělením. Ještě lepší by byl řetěz s rozdělením na ¼, pro ten ale není žádný odpovídající pastorek.
Máte nějakou oblíbenou řetězovou pilu?
Jak je vidět, moje oblíbená pila je solo by AL-KO 643IP. Mám ji hned dvakrát. Když jsem ji použil poprvé, přesvědčil mě optimální poměr mezi výkonem a váhou. Proto jsem sehnal ten stejný model a vybavil jsem novou pilu carvingovou lištou.
Prozradíte nám ještě Vaše tajné tipy pro zacházení s řetězovými pilami?
Pro zacházení s řetězovými pilami mám následující tipy:
1. Neustále opatrně zacházet s přístrojem. Lehkomyslnost může mít vždy fatální následky.
2. Vždy používat kvalitní pohonné hmoty a olej na mazání řetězu. Pila se vám odměíi svojí dlouhou životností.
3. Doporučuji z lásky ke zdraví speciální palivo! Při řezání s pilou člověk vdechuje výfukové plyny.
Doporučené produkty
Podobné články
Přidejte komentář
Buďte první, kdo okomentuje "Motorové pily tipy na provoz a údržbu"
Pole označené hvězdičkou jsou povinná. *